Види контактних лінз

Існують різні класифікації контактних лінз: за матеріалом, з якого вони виготовлені, по частоті заміни (терміну, після якого лінзи замінюються на нові), режиму носіння (денний, гнучкий, пролонгований, безперервний), дизайну (сферичні, торичні, мультифокальні), ступеня прозорості (прозорі, кольорові, декоративні).

В цілому, контактні лінзи поділяють на дві великі групи:
М'які контактні лінзи
Жорсткі контактні лінзи.

М'які контактні лінзи носять близько 90% користувачів контактними лінзами в світі. М'які контактні лінзи, в свою чергу, поділяються на 2 класи: гідрогелеві лінзи і силікон-гідрогелеві лінзи.
Жорсткі контактні лінзи застосовуються, в основному, для корекції зору в складних випадках (наприклад, при високих ступенях астигматизму, при кератоконусі) і в ортокератологіі. Жорсткі лінзи дозволяють домогтися збільшення гостроти зору завдяки тому, що вони зберігають свою форму. Такі лінзи виготовляють з полімерів, що забезпечують високий ступінь пропускання кисню до рогівки ока, тому їх називають жорсткими газопроникними контактними лінзами.

Кольорові і відтіночні контактні лінзи
Кольорові контактні лінзи служать для радикальної зміни кольору райдужної оболонки ока, відтіночні — відповідно, для посилення або зміни відтінку. Кольорові і відтіночні контактні лінзи бувають як з діоптріями, для корекції зору і зміни відтінку очей одночасно, так і «нульові», для тих, хто хоче здобути лише косметичного ефекту.
Кольорові лінзи не впливають на колір сприйняття оточуючих предметів, оскільки в центрі прозорі.
Не рекомендується надягати кольорові контактні лінзи в сутінковий і темний час доби, так як людська зіниця при недостатньому освітленні розширюється, в зону видимості потрапляє пофарбована частина лінзи, що сприймається як перешкода, пелена перед очима.


Основні параметри м'яких контактних лінз
Контактні лінзи характеризуються такими основними параметрами:
— Матеріал
— Радіус кривизни
— Діаметр лінзи
— Оптична сила
— Осі циліндра
— Товщина центру лінзи
— Режим носіння
— Частота заміни
— Дизайн

Частота заміни — рекомендований виробником контактних лінз максимальний період часу їх використання, після якого лінзи повинні бути замінені на нові.
— 1 день (одноденні контактні лінзи)
— 1-2 тижні
— 1 місяць (лінзи щомісячної заміни)
— 3 місяці
— 1 рік (традиційні лінзи)
— Лінзи тривалого терміну носіння без заміни (6-12 місяців) упаковані у флакони. Лінзи більш частої заміни упаковані в блістери.

Режим носіння — рекомендований виробником контактних лінз максимальний період часу, протягом якого лінзи можна носити, не знімаючи.
— денної (лінзи надягають вранці і знімаються перед сном),
— пролонгований (лінзи надягають на 7 днів і не знімаються на ніч),
— гнучкий (лінзи носяться 1-2 дня не знімаючи),
— безперервний (можливе безперервне носіння лінз протягом до 30 днів, не знімаючи їх на ніч; режим дозволений тільки для деяких силікон-гідрогелевих лінз, для його застосування потрібна консультація лікаря-офтальмолога),
— нічні (надягають за 15 хвилин до сну і знімаються вранці. Протягом дня пацієнт бачить ідеально без лінз, за ​​умови дотриманні режиму 8-годинного сну і надягання кожної ночі).

Дизайн контактних лінз
— Сферичні контактні лінзи застосовуються для корекції міопії і гіперметропії.
— Торичні контактні лінзи застосовуються для корекції міопії і гіперметропії при наявності астигматизму.
— Мультифокальні контактні лінзи застосовуються для корекції пресбіопії.
Для підвищення якості зору у всіх типах лінз може застосовуватися асферический дизайн.

Для виготовлення контактних лінз застосовуються різні матеріали. Велику частину складають гідрогелеві полімери. Силікон-гідрогелевих матеріалів всього близько 10. Матеріал контактної лінзи в значній мірі визначає її властивості. До основних параметраів матеріалу відносяться вміст води і киснева проникність.
Залежно від вмісту води в матеріалі лінзи вони поділяються на:
— лінзи з низьким вмістом води (<50%),
— лінзи з середнім вмістом води (близько 50%),
— лінзи з високим вмістом води (> 50%).


Для гідрогелевих контактних лінз, чим більший вміст води, тим більше вони пропускають кисню до рогівки ока, що позитивно позначається на здоров'ї очей. Однак зі збільшенням вмісту води гідрогелеві лінзи стають занадто м'якими, і з ними важко вправлятися. Тому максимальний вміст води в гідрогелевих лінзах не перевищує 70%.
Для силікон-гідрогелевих лінз пропускання кисню не пов'язане із вмістом води.
Здатність контактної лінзи пропускати кисень характеризується спеціальним коефіцієнтом Dk/t (Dk — киснева проникність матеріалу лінзи, а t — товщина лінзи в центрі). Для гідрогелевих лінз Dk/t зазвичай лежить в діапазоні 20-30 одиниць. Цього достатньо для денного носіння. Для того, щоб лінзи можна було залишати на очах на ніч, потрібні набагато більші значення. Силікон-гідрогелеві контактні лінзи мають Dk/t порядку 70-170 одиниць.

Радіус кривизни в парі з діаметром контактної лінзи впливає на те, як «сидить» лінза на оці. Зазвичай лінзи випускаються одного або двох значень радіусів кривизни. Погана посадка контактної лінзи через невідповідність радіуса кривизни лінзи формі рогівки може стати причиною відмови від носіння контактних лінз.

Основні оптичні параметри контактної лінзи: сила сфери (в діоптріях, зі знаком «+» або «-»), сила циліндра (в діоптріях) і положення осі циліндра (в градусах). Останні два параметри вказуються для торичних контактних лінз, що застосовуються для корекції астигматизму.

Позначення очей в рецепті: OD — праве око, OS — ліве око.
Параметри контактних лінз для лівого і правого ока у одного пацієнта можуть не збігатися.