Контактні лінзи чи окуляри?

Контактні лінзи чи окуляри?

Контактні лінзи давно вже не новина, однак, кількість питань, що виникають у кожного, хто подумує про заміну окулярам, тільки збільшується. Найчастіше сумніви пов'язані зі страхом присутності чогось стороннього в оці і супутніми больовими відчуттями. Однак невеликі незручності (ні в якому разі не гострий біль) виникають тільки при перших примірках. Зазвичай це відчуття того, що при морганні внутрішня поверхня повіки треться об кромку лінзи, яке поступово зникає.
Згодом, якщо контактна лінза одягнена правильно, ви не повинні відчувати її більше, ніж власну повіку. Що стосується питання — чи зможете ви носити контактні лінзи, то відповідь на нього залежить від особливостей ваших очей і рекомендованих лікарем лінз. Сам пацієнт теж несе свою частку відповідальності за неухильне виконання встановлених правил поводження з контактними лінзами, за те, коли їх потрібно носити, і коли — знімати, за їх підтримку в чистоті, а також за періодичне проходження профілактичних оглядів (рекомендується проходити їх раз на півроку). Будь-кому, хто вдягнув контактні лінзи, надається унікальний досвід — спочатку ви вчитеся з ними жити, а потім усвідомлюєте, наскільки дратує вас їх відсутність.

Навіщо ж взагалі потрібні контактні лінзи?
Для більшості людей на перший план виходять міркування краси, бажання в принципі позбавитися від окулярів, хоча насправді у контактних лінз багато різних переваг:
1) Зір стає більш природним, розміри предметів наближаються до справжніх. В окулярах форма і розміри предметів можуть здаватися перекрученими.
2) Не виникає спотворень під час рухів очима, які властиві окулярам, так як контактні лінзи переміщаються разом з оком.
3) Поле зору не обмежується оправою окулярів.
4) Під час дощу або снігу краплі чи сніжинки не потрапляють на лінзи.
5) Контактні лінзи не запотівають при зміні температури і вологості.
6) Якщо потрібна корекція зору, яка сильно відрізняється за своїми параметрами для кожного ока, то контактні лінзи можуть бути єдиним способом, при якому обидва ока будуть діяти узгоджено.
7) У деяких людей з тенденцією до косоокості досягається краще керування окоруховою активністю.
8) При носінні контактних лінз зазвичай зменшується необхідність в частій зміні корекції зору.
9) Спеціальні лікувальні контактні лінзи можуть захищати рогівку на час її одужання.
10) Іноді контактні лінзи є єдиним способом забезпечити хороший зір при пошкодженні рогівки, коли у неї неправильна форма.
11) Спеціальні контактні лінзи можуть формувати зіницю, замінюючи деформовану, відсутню внаслідок травми або хвороби райдужки.
12) На сліпому оці, яке сильно відрізняється від здорового, можуть в косметичних цілях використовуватися контактні лінзи, що імітують зіницю і райдужну оболонку, схожі за виглядом з іншим оком.

Що краще: окуляри чи лінзи?

З незрозумілих причин поширена думка, що контактні лінзи підходять тільки для корекції короткозорості, хоча насправді вони придатні при будь-яких аномаліях рефракції, які можна скоригувати за допомогою окулярів, а іноді, домогтися значного поліпшення зору можна тільки за допомогою контактних лінз.
Відносним винятком є пресбіопія (або вікова зміна зору), при якій корекція потрібна тільки для роботи на близькій відстані. Зрозуміло, що неможливо постійно знімати і одягати лінзи, щоб розглянути необхідні предмети на різній відстані. І хоча винайдені спеціальні пресбіопічні лінзи, широкого поширення вони не отримали.
Однак, варто мати на увазі, що при поєднанні пресбіопії з будь-якою існуючою раніше аномалією рефракції, контактні лінзи рятують від необхідності користуватися двома окулярами — для далі і близької відстані. Постійно перебуваючи в лінзах, що забезпечують хороший зір вдалину, ви можете при необхідності користуватися єдиними окулярами для роботи на близькій відстані, не знімаючи лінз.